Wydawnictwo Wojciech Marzec

Wydawnictwo Wojciech Marzec
ul. Klimczaka 8/35
02-797 Warszawa
tel. kom. 516 065 066
tel. 22 550 15 60

Cinematography. Sztuka operatorska

Cinematography. Sztuka operatorska
ISBN: 978-83-940236-1-4
Autorzy: Blain Brown
Tłumaczenie: Agnieszka Oryl
Rok wydania: 2018
Liczba stron: 500
Waga: 910 gramów
Cena: 69,00 PLN

Sztuka operatorska. Cinematography to klasyczny, zręcznie napisany przewodnik rzemiosła i artyzmu sztuki operatorskiej dla operatorów i reżyserów. Autorem książki jest niezwykle ceniony filmowiec - Blain Brown - reżyser, operator i scenarzysta, który jest również autorem fantastycznego podręcznika "Światło w filmie". Podstawowym założeniem tej książki jest wprowadzenie w dziedzinę filmowania i sztuki operatorskiej w praktyce profesjonalnej zarówno w środowisku filmowym, jak i wideo, HD czy w każdym innym formacie realizacji obrazu.

Zakres wiedzy operatora filmowego w dużej mierze pokrywa się z wiedzą niezbędną do wykonywania zawodu reżysera. Autor obrazu powinien wykazywać się ugruntowaną znajomością terminologii, jaką posługuje się reżyser oraz założeń, na których opiera się jego praca.

Obowiązki autora obrazu mają naturę techniczną, podczas gdy zadaniem reżysera jest przestrzeganie scenariusza i odpowiednie prowadzenie aktorów, niemniej pomiędzy tymi skrajnościami podstawę pracy zarówno dla reżysera, jak i operatora stanowi opowiadanie obrazem. Właśnie ten wspólny element sprawia, że kreatywna współpraca między reżyserem a operatorem jest niezwykle ważna. Pod tym względem jednym z głównych założeń tej książki jest podjęcie dyskusji o tym, co reżyser musi wiedzieć o kamerze, a także co operator winien wiedzieć o pracy reżysera. Mamy na celu poprawę komunikacji między tymi dwoma pionami na planie zdjęciowym i wypracowanie jednolitego języka, który posłuży osiągnięciu dobrego rezultatu wspólnych wysiłków.

Dzięki tej książce współpraca między operatorem i reżyserem będzie bardziej efektywna i doprowadzi do opracowania odpowiednich dla danej sytuacji rozwiązań.

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki. więcej informacji »