Wydawnictwo Wojciech Marzec

Wydawnictwo Wojciech Marzec
ul. Klimczaka 8/35
02-797 Warszawa
tel. kom. 516 065 066
tel. 22 550 15 60

Podróż autora. Struktury mityczne dla scenarzystów i pisarzy

Podróż autora. Struktury mityczne dla scenarzystów i pisarzy
ISBN: 978-83-927215-7-4
Autorzy: Christopher Vogler
Tłumaczenie: Karolina Kosińska
Rok wydania: 2018
Liczba stron: 486
Waga: 876 gramów
Cena: 59,00 PLN

Christopher Vogler odkrywa niezwykle istotny związek pomiędzy mitologią i narracją w swoim przejrzystym, treściwym stylu, który sprawia, że lektura tej książki jest niezbędna dla producentów, scenarzystów, autorów sztuk, pisarzy, nauczycieli i wykładowców oraz fanów kultury popularnej na całym świecie. Odkryj zestaw zainspirowanych mitami paradygmatów, takich jak "Podróż bohatera" i przewodników, które krok po kroku objaśniają kreowanie fabuły i postaci. Zainspirowana pracami Josepha Campbella, Podróż autora jest lekturą obowiązkową wszystkich twórców zainteresowanych rozwojem swojej sztuki.

Christopher Vogler jest doświadczonym konsultantem scenariuszy dla największych firm producenckich w Hollywood i szanowanym nauczycielem filmowców i pisarzy na całym świecie. Miał wpływ na powstanie takich historii, jak Król Lew, Podziemny Krąg, Cienka czerwona linia. Jest producentem filmu pełnometrażowego P.S. Your Cat Is Dead i scenarzystą animacji Jester Till.

Noty recenzyjne

Jest to pierwszy podręcznik scenopisarstwa, który mnie naprawdę poruszył... "Wyprawa Bohatera" to przecież wyprawa każdego twórcy. Piszemy tak jak żyjemy. To uświadamia i do tego ośmiela ta książka. Niezwykła, prosta, a jednocześnie przenikliwa opowieść, która uświadamia, że bez mitów i bajek, nasza podróż przez film zwany życiem byłaby... smutna i niepełna.
- Joanna Kos-Krauze - scenarzystka, reżyser

Podróż autora pomaga spojrzeć na scenariusz z perspektywy archetypu. Daje wiele słów-kluczy, które pomagają w pracy nad scenariuszem, ale jak go napisać nie mówi.
- Filip Bajon - prozaik, scenarzysta, reżyser filmowy i teatralny

Nawet największe literackie talenty potrzebują czasem praktycznych wskazówek jak poprowadzić swoją opowieść, by w pełni wykorzystać drzemiący w niej potencjał. Do Podróży autora podejść można jako do swoistego podręcznika dla pisarzy i scenarzystów albo też potraktować ją jako zaproszenie do fascynującej wędrówki, którą podejmuje każdy, kto zasiada do pisania. Vogler pokazuje jak różne i nieoczekiwane drogi można przemierzyć sięgając do znanych przecież i "przetartych" - wydawałoby się - struktur.
- Joanna Rzońca - filmoznawca, kulturoznawca, Krakowska Szkoła Filmowa

Campbellowska podróż bohatera o tysiącu twarzy pod ręką Christophera Voglera zmienia się w fascynującą podróż autora filmowego. Po pierwsze ta książka to bardzo praktyczny i inspirujący podręcznik, po drugie otwiera pisanie dla filmu na uniwersalną mądrość opowieści mitycznych, a po trzecie wzywa nas do podróży. Jak mówi Vogler w ostatnim rozdziale: "Zaufajcie wyprawie. Zaufajcie opowieści. Zaufajcie drodze".
- Andrzej Mellin - reżyser, aktor, PWSFTviT w Łodzi

Wiele wątków, postaci i motywów we współczesnych i dawnych kulturach można odnieść do pewnych ponadczasowych pytań stawianych przez człowieka, jego nieustających lęków, pragnień, i marzeń. Warto zbliżyć się do tego świata, zwanego światem mitów, archetypów, a może dziecinnych bajek. Pozwala to zrozumieć, jak mając trzydzieści dwie figury na planszy szachów, w tym wiele takich samych, można rozegrać nieskończoną ilość fascynujących partii. To już zależy tylko od naszej wyobraźni.
- Marcin Pieczonka - reżyser, twórca Laboratorium Scenariuszowego

Ta książka jest zaproszeniem do domu najmądrzejszej postaci w historii. Siada i szepcze do ucha, gdy piszesz scenariusz. Same fakty, krok po kroku. Chris Vogler zabiera nas w podróż przez cały proces łączenia wydarzeń w opowieść i ożywianie scenariusza.
- Lynda Obst - producentka, Jak stracić chłopaka w 10 dni, Bezsenność w Seattle, Szczęśliwy dzień, Kontakt

Podróż autora. Struktury mityczne dla scenarzystów i pisarzy to wnikliwy i inspirujący przewodnik po sztuce opowiadania. Prezentuje świeże i współczesne podejście, podkreślając jednocześnie mitologiczne korzenie.
- Charles Russell, scenarzysta, reżyser Ucieczka w sen, Maska, Egzekutor

Podróż autora. Struktury mityczne dla scenarzystów i pisarzy powinna być na półce każdego, kto interesuje się sztuką narracji w filmie. Jest to nie tylko teoretyczny tom, wypełniony kliszami z codziennej pracy przy pisaniu - ta książka oferuje praktyczne porady, jak tworzyć dobrą historię.
- David Friendly, producent, Mała Miss, Tunel, Szalona odwaga, Morska przygoda, Moja dziewczyna

Klasyka rodzaju, inspirująca i wnikliwa, niezbędna dla każdego pisarza, czy to początkującego, czy profesjonalisty.
- Richard D. Zanuck, Charlie i fabryka czekolady, Duża ryba, Władcy ognia, Wożąc Panią Disy, Kokon, Werdykt, Żądło

Podstawą świetnego filmu jest świetny scenariusz, a podstawą świetnego scenariusza powinna być Podróż autora.
- Adam Fields, Donnie Darko, Pociąg z forsą, Wielkie kule ognia

Jedno z najbardziej wartościowych narzędzi w procesie rozumienia i doceniania struktury fabularnej, które jest dziś dostępne. Podróż autora. Struktury mityczne dla scenarzystów i pisarzy to niezbędne narzędzie dla każdego pisarza, na wszystkich etapach kariery.
- Debbie Macomber, autorka bestsellera Montana

Nie ma lepszej lektury, jeśli chcesz pisać filmy, czy cokolwiek innego. Trzymam ją na biurku, łatwo mogę po nią sięgnąć wiedząc, że jeśli gdzieś utknę - a zawsze tak jest - mam blisko kogoś, kto wskaże mi drogę. Chris Vogler jest (piiip)onym geniuszem. 
Scott Silver, scenarzysta, Ósma mila

"Podróż autora. Struktury mityczne dla scenarzystów i pisarzy to dla pisarza świetne narzędzie i wskazówki, by tworzyć niezapomniane historie. Książka najlepsza w swym gatunku.
- John Tullius

To książka o historiach, które piszemy, i, co ważniejsze, historiach, które przeżywamy. To najbardziej wpływowa lektura, na jaką natrafiłem spośród wszystkich poświęconych sztuce, naturze i celom kreowania narracji.
- Bruce Joel Rubin, scenarzysta, Uwierz w ducha, Drabina Jakubowa

Ta książka powinna zawierać ostrzeżenie: Nauczysz się więcej, niż tylko pisać filmy - dowiesz się czegoś o życiu! Podróż autora. Struktury mityczne dla scenarzystów i pisarzy to wspaniały podręcznik rozwoju, pitchingu i pisania historii, które dzięki uniwersalnym ludzkim tematom będą wiecznie poruszać światową widownię. To tajna broń, którą mam nadzieję pozna każdy pisarz.
- Jeff Arch, scenarzysta, Bezsenność w Seattle

Każdemu scenarzyście, który spyta mówię, że wszystko zaczyna się od tej książki. Vogler przywołuje starożytne narzędzia i uczy czytelnika, jak je dzierżyć - to rozwiązanie wszelkich problemów z pisaniem.
- Darren Aronofsky, reżyser, Pi, Requiem dla snu, Źródło

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki. więcej informacji »